FuelCal® a GOZ

Gospodarka o obiegu zamkniętym? Wszyscy o tym mówią - my to robimy!

Scrolluj na dół

FuelCal® a GOZ

Technologia FuelCal® w gospodarce o obiegu zamkniętym

Mieszkańcy Ziemi w niebywałym tempie eksploatują zasoby naszej planety. Jeśli proces ten w dalszym ciągu będzie tak dynamiczny, może się okazać w 2050 roku będziemy potrzebować trzech Ziemi, by sprostać potrzebom surowcowym. Poza tym konsumując surowce przyczyniamy się do zanieczyszczenia środowiska i zmian klimatycznych.

Dlatego mając na uwadze powyższe uwarunkowania konieczne jest przejście od modelu społeczeństwa typu „take-make-dispose” (weź-wyprodukuj-wyrzuć) do obojętnej pod względem emisji dwutlenku węgla C02, o zrównoważonym środowisku, ograniczającej zanieczyszczenia i toksyny – GOSPODARKI O OBIEGU ZAMKNIĘTYM. Musi to nastąpić jak najszybciej a najpóźniej do 2050 roku. Inni o tym mówią – my już to robimy!

Technologia FuelCal® sprawdza się w GOZ

Technologia FuelCal® doskonale wpisuje się w tę problematykę. Wszelkie odpady, osady, biomasa, według klasycznego myślenia powinny zostać poddane utylizacji, np. spaleniu narażając środowisko na szkodliwe oddziaływanie C02 i toksyn a w konsekwencji nasilając zmiany klimatyczne. Jeśli spojrzymy na problem poprzez pryzmat technologii FuelCal® okazuje się, że możemy każdą biomasę organiczną, odpad, osad przetworzyć na miejscu w produkt, który może być wykorzystany w rolnictwie. A więc odpad jest ponownie wykorzystany, podlega przetworzeniu a nie szkodliwej utylizacji.

Od zboża do zboża – czyli jak to działa

Zobaczmy jak to wygląda w rzeczywistości na poniższym przykładzie. Skoszone na polu zboże trafia na nasze stoły w postaci chleba, a po konsumpcji przez człowieka, w naturalny sposób do oczyszczalni ścieków. Tam osad ściekowy przetwarzany jest na produkt wynikowy technologii FuelCal® z serii OrCal®. Ceniony nawóz pełen wapnia i organiki wysiewany jest na polu, na którym ponownie zostanie zasiane zboże. I tak w kółko…

Infografika: Gospodarka o obiegu zamkniętym na przykładzie technologii FuelCal®.

FuelCal® sprawdzone rozwiązanie na szeroką skalę

Jako dostawca technologii FuelCal® firma Evergreen Solutions od lat udowadnia, że można skutecznie wdrażać założenia GOZ-u w zakładach komunalnych. Dowodem są projekty w oczyszczalniach ścieków np. w Sierpcu, Grodzisku Wielkopolskim, Kołobrzegu, Śremie, Wolsztynie czy Sierakowicach. Oczyszczalnie ściekowe z powyższych miejscowości, realizują strategię GOZ przetwarzając osad ściekowy, który do tej pory był wykorzystywany rolniczo (nieprzetworzony osad ściekowy może być bardzo groźny dla środowiska i człowieka) lub utylizowany, na produkt OrCal®. Kluczem do sukcesu są nie tylko bezpieczna technologia, ale również renomowane produkty OrCal® pHregulator®, stanowiące domknięcie obiegu zamkniętego w przedsiębiorstwach i pełen recykling biomasy. Można z całą odpowiedzialnością powiedzieć, że OrCal® równa się bezpieczeństwo.

Od metody R10 do R3, czyli osad nie na pole

Od listopada 2020 r. znany jest projekt nowelizacji rozporządzenia w sprawie sposobów postępowania z komunalnymi osadami ściekowymi. Zakłada on, że rolnicze wykorzystanie ma zostać zastąpione recyklingiem lub odzyskiem. W praktyce oznacza tu odejście od  tzw. metody R10 na rzecz R3. Jest to jak najbardziej słuszne postępowanie, ponieważ trzeba bezpiecznie zawracać materię organiczną – naturalny azot, fosfor czy potas – do gleby. Trzeba przywracać przyrodzie to, co działaniami człowieka zostało jej odebrane, czyli wykorzystywać osady ściekowe jako substrat do produkcji, np. nawozów z serii OrCal®. Widać to, w praktyce, w przedstawionej wyżej infografice. Wprowadzenie w życie tej nowelizacji oznacza konieczność najlepiej przetworzenia osadu na produkt – Evergreen Solutions ze swoimi Partnerami robi to już od dawna.

Sposób na osady o kodzie 19 08 05

Fundamentalne jest, aby oczyszczalnia nie pozostawiała odpadów, których głównym źródłem w tych obiektach są zagęszczone osady ściekowe o kodzie 19 08 05. I tak się dzieje, ponieważ jako dostawca rozwiązań technologicznych firma Evergreen Solutions udowadnia, że oczyszczalnia może być pasywna, bo technologia FuelCal® w 100% wykorzystuje biomasę osadu ściekowego jako substrat do produkcji produktów z grupy OrCal® pHregulator®.

Co z piaskiem i skratkami?

Pozostaje jeszcze piasek z piaskowników i skratki. Z tymi ostatnimi należy postępować zgodnie z obowiązującymi przepisami, czyli poddać utylizacji. Są jednak rozwiązania z zakresu wykorzystania konsorcjów pożytecznych mikroorganizmów, dzięki którym można poddać skratki obróbce biologicznej i następnie, separując elementy stałe, wykorzystać pozostałą biomasę w celach rolniczych. To znacznie zmniejsza objętość, ale nie rozwiązuje problemu do końca.

UPPZ? Odpady pokateringowe? FuelCal® daje radę!

Zgodnie obowiązującymi trendami, w ramach Zielonego Ładu, oczyszczalnie mają być centrami przetwarzania odpadów także innych kategorii, np. biomasy zielonej, odpadów pokateringowych, ubocznych produktów pochodzenia zwierzęcego. Evergreen Solutions jako dostawca technologii FuelCal® i urządzeń jest do tego przygotowana i posiada w swojej ofercie urządzenia do przyjmowania, rozdrabniania oraz przetwarzania w/w odpadów. Tym samym wypełniamy wszelkie znamiona gospodarki obiegu zamkniętego, rozwiązując lokalne problemy gospodarki odpadowej.

Model biznesowy Evergreen Solutions a GOZ i Zielony Ład

Evergreen Solutions oferując technologię FuelCal® nie tylko rozwiązuje problemy oczyszczalni, ale także wspiera swoimi działaniami mechanizm Gospodarki o Obiegu Zamkniętym. Aktywna promocja produktów z serii OrCal® oraz działania dystrybucyjne prowadzone wspólnie z Partnerami powodują, że produkty OrCal® są z powodzeniem stosowane w rolnictwie.

Zobacz także

Powiązane tematy

OrCal®- zastosowanie i działanie

OrCal®- zastosowanie i działanie

Czym jest OrCal® Produkt wynikowy OrCal® Produkty wynikowe technologii FulCal® to mineralno-organiczne środki poprawiające właściwości gleby i nawozy z serii OrCal® (OrCal® pHregulator®) [...]

Czytaj więcej
Certyfikaty

Certyfikaty

Firma Evergreen Solutions Sp z oo jest dysponentem praw do patentu P229206 "Nawóz o kontrolowanym uwalnianiu składników, sposób wytwarzania nawozu o kontrolowanym uwalnianiu oraz sposób [...]

Czytaj więcej
FuelCal® a środowisko

FuelCal® a środowisko

Technologia FuelCal® w ramach której powstają produkty z serii OrCal® i OrCal® pHregulator® to rozwiązanie opatentowane, bezpieczne i przyjazne środowisku naturalnemu Jej proekologiczne [...]

Czytaj więcej

Skontaktuj się z nami

Dołącz do naszego
newslettera

Produktami wynikowymi technologii FuelCal® są renomowane nawozy lub środki poprawiające właściwości gleby do wykorzystania w rolnictwie.

  Skontaktuj się z nami

  Skontaktuj się z nami. Chętnie pomożemy

  Dowiedz się więcej

  Kalkulator oszczędności

  Sprawdź opłacalność inwestycji

  Oblicz opłacalność online