Dzień dobry! Przyjechaliśmy rozwiązać Twój problem z odpadami!
Zagospodarowanie osadów ściekowych i odpadów organicznych (biomasy poprodukcyjnej) to problem, z którym musi zmierzyć się każda oczyszczalnia ścieków, zakład przetwórstwa spożywczego, mleczarnia czy ubojnia. Jednym z najlepszych sposobów, rekomendowanym przez prawo jest przetworzenie odpadu w miejscu jego wytworzenia na gotowy produkt rynkowy.
Nie wszystkie wymienione wyżej podmioty potrzebują dużych, wydajnych instalacji. Wiele z nich z uwagi na różne ograniczenia i uwarunkowania, np. niewielką ilość wytwarzanych osadów czy odpadów, ubogą infrastrukturę czy ograniczony budżet inwestycyjny, poszukuje rozwiązań prostszych i tańszych.
Firma Evergreen Solutions wychodząc naprzeciw producentom o takim profilu opracowała mobilną, kontenerową linię FuelCal®. Przyjedziemy, przetworzymy odpad a wytwórca oprócz tego, że rozwiąże problem z odpadem, to jeszcze może cieszyć się zyskiem ze sprzedaży gotowego, renomowanego produktu z serii OrCal®.
Mobilne, kontenerowe linie FuelCal® – dla kogo?
Małe oczyszczalnie ścieków, biogazownie
Mobilne, kontenerowe linie FuelCal® Mobile doskonale sprawdzą się w małych, komunalnych i przemysłowych oczyszczalniach ścieków wytwarzających w skali roku nawet kilkaset ton osadów, np. 300 ton. Korzystając z technologii FuelCal® oczyszczalnia nie musi ponosić kosztów transportu i utylizacji osadów poza miejscem ich wytworzenia. Na terenie oczyszczalni powstaje gotowy produkt z serii OrCal®, który może być z góry zakontraktowany przez okolicznych rolników.
Średnie i małe zakłady przetwórcze
Na terenie Polski działa wiele małych i średnich firm przetwórczych, np. masarni, wytwórców przetworów owocowych, warzywnych, winiarni. Odpady, które generują tego typu podmioty są najczęściej przekazywane odpłatnie do zagospodarowania, np. utylizacji, kompostowni, biogazowni. Zastosowanie mobilnej, kontenerowej linii FuelCal® może w prosty sposób rozwiązać problem, np. raz w miesiącu przyjeżdża kontener z linią FuelCal®, przetwarza odpady na produkt z serii OrCal®, który może być odbierany przez Evergreen Solutions lub sprzedawany (może być rozliczany barterowo) rolnikom dostarczającym produkty rolne do zakładu przetwórczego.
Rolnicze gospodarstwa produkcyjne
Gospodarstwa rolne często mają bardzo rozwiniętą produkcję generując olbrzymie ilości odpadów roślinnych i zwierzęcych. Istotne jest to jak je zagospodarują. Na przykład w dużych
fermach trzody chlewnej technologia FuelCal® rozwiązuje problem zagospodarowania gnojowicy bez konieczności budowy zadaszonych lagun i bez stwarzania uciążliwości dla okolicy. W przypadku gospodarstw wyspecjalizowanych w produkcji roślinnej przetwarzanie odpadów może odbywać się wyłącznie w okresach wzrostu ich ilości, np. po zbiorach, a wytworzony produkt OrCal® wykorzystany we własnym gospodarstwie poprawiając jakość gleby i plonowanie.
Dlaczego mobilna, kontenerowa linia FuelCal®?
- Niskie nakłady inwestycyjne na infrastrukturę
- Brak konieczności sporządzania dodatkowej dokumentacji, np. raportu środowiskowego, projektu budowlanego, projektu zagospodarowania itp. (w większości przypadków)
- Inwestycja bez pozwolenia na budowę (nie dotyczy wersji wyposażonej w silos o pojemności powyżej 30m3)
- Możliwość transportu po drogach publicznych konwencjonalnym sprzętem typu ciągnik siodłowy (TIR)
- Mobilność dająca możliwość obsługi kilku oddziałów zakładu, w których powstają odpady
- Nieduże wymiary pozwalające na funkcjonowanie na niewielkich powierzchniowo obiektach
- Modułowa konstrukcja linii umożliwiająca długotrwałą, bezproblemową oraz łatwą obsługę
- Sterowanie i kontrola parametrów poprzez wielofunkcyjny pulpit sterujący lub tablet bezprzewodowy
- Niskie koszty pracownicze
- Korzystny współczynnik zwrotu inwestycji
- Zwarta konstrukcja pozwalająca na łatwe finansowanie instrumentami finansowymi, np. leasing, wynajem itp.
Mobilna, kontenerowa linia FuelCal® do przetwarzania odpadów organicznych – jak to działa
Wersja zestawu z silosem na reagent (przy pojemności silosu poniżej 30m3 nie jest wymagane pozwolenie na budowę). W ofercie Evergreen Solutions znajdują się także zestawy z układem do rozładowywania big baga z reagentem (w tej wersji również nie potrzeba pozwolenia na budowę).
1. Załadunek substratu
Mulda przyjęciowa na substrat
Do muldy składającej się z kosza zasypowego i wybieraka dwuślimakowego trafia substrat w celu wstępnego rozdrobnienia. Mulda może przyjąć w ciągu godziny do 1,5 tony substratu.
2. Uśrednienie substratu
Zbiornik buforowy, homogenizacyjny
Substrat po wstępnym rozdrobnieniu w muldzie, transportowany jest za pomocą przenośnika do zbiornika buforowego o pojemności 1,5m3. Następuje w nim uśrednienie cząstek substratu oraz nadanie im odpowiedniej reologii.
3. Przeniesienie substratu do reaktora
Układ aplikacji substratu do reaktora
Po uśrednieniu substrat transportowany jest do reaktora za pomocą specjalnego układu podawczego o wydajności do 1,2 tony na godzinę.
4,8. Załadunek reagenta
Reagent WapCal®
Podanie reagenta WapCal® do instalacji następuje poprzez aplikację z big baga z wykorzystaniem układu rozładowywania lub bezpośrednio z silosa (opcja).
5. Przeniesienie reagenta do reaktora
Układ podawania reagenta WapCal® do reaktora
Jego zadaniem jest dostarczenie reagenta do komory łączenia z substratem w reaktorze. Reagent WapCal® po załadunku jest transportowany do reaktora przenośnikiem ślimakowym. Wydajność – od 30 do 1000 kg/h.
6. Połączenie substratu z reagentem
Zespół reakcyjny R250
Zespół reakcyjny służy do wytwarzania organiczno-mineralnych produktów z serii OrCal®. Następuje w nim połączenie substratu z certyfikowanym reagentem WapCal® (BWR), zgodnym z normą R.292513. W reaktorze przebiega egzotermiczna reakcja chemiczna oraz pełna higienizacja i sterylizacja produktu. Cały proces odbywa się zgodnie z patentem 229206. Wydajność rektora – od 80 do 1200 kg/h.
7. Ujście gotowego produktu
Układ wybierania gotowego produktu z reaktora
Gotowy produkt jest odbierany z reaktora i transportowany przenośnikiem taśmowym na zewnątrz kontenera, gdzie zostanie poddany sezonowaniu i przygotowaniu do sprzedaży. Wydajność – od 1000 do 1500 kg/h.
9. Odzysk makro- i mikroelementów
Centralny układ neutralizacji skroplin (CUNS1)
W trakcie całego procesu produkcyjnego centralny układ neutralizacji skroplin (CUNS1) ogranicza wszelkie emisje, odzyskuje znajdujące się w nich mikro- i makroelementy, gwarantuje bezpieczeństwo całego procesu przetwarzania biomasy na produkty z serii OrCal®.
OrCal® – produkt wynikowy linii FuelCal®
Odkwasza, użyźnia, odżywia
W procesie technologicznym FuelCal® powstają produkty organiczno-mineralne z aktywnym hydratem wapnia z serii OrCal® i OrCal® pHregulator®. Ich cechy idealnie wpisują się w problem degradacji gleb rolniczych w Polsce. Duża część z nich jest silnie zakwaszona i uboga w warstwę próchniczą. Produkty OrCal® prawie 100 razy lepiej rozpuszczają się w wodzie niż tradycyjne węglany wapnia np. kreda lub dolomit. Dzięki temu skutecznie i szybko podnoszą pH gleby, nawet o 1 punkt pH w trzy miesiące – co jest wynikiem rewolucyjnym. Poza tym, dzięki zawartości materii organicznej, doskonale użyźniają glebę i odżywiają rośliny. Efekty ich stosowania są widoczne już w pierwszym plonie. Dostrzegli to polscy rolnicy, których już tysiące zdecydowało się na zakup produktów OrCal®.
Uznana pozycja rynkowa
Wyjątkowe cechy produktów OrCal® powodują, że co roku popyt na nie rośnie. Evergreen Solutions przykłada dużą wagę do ich jakości, dlatego produkcja w zakładach odbywa się według ściśle ustalonego reżimu technologicznego. Poza tym prowadzone są cykliczne badania kontrolne w ośrodkach naukowych i certyfikujących, a także badania polowe w ośrodkach doradztwa rolniczego. Doceniają to rolnicy, którzy stosując OrCal® nie tylko poprawiają jakość gleby, ale zyskują wymierne korzyści z gospodarowania. Renoma marki OrCal® – to także duże ułatwienie w sprzedaży i większy zysk dla zakładów produkcyjnych.
Zdobywca wielu nagród branżowych
Inwestowanie w jakość i renomę opłaca się. Produkty OrCal® zostały wielokrotnie docenione przez rolników i ekspertów, o czym świadczą przyznane nagrody branżowe, np. Złoty Żuraw Rolnictwa – nagroda zdobyta na Centralnych Targach Rolniczych w 2016 r., Puchar Dyrektora Generalnego Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa w 2019 r.
Wymagania technologiczne mobilnej, kontenerowej linii FuelCal®
Opis substratu | Rozdrobniona biomasa z przemysłu rolno-spożywczego i rozdrobnione poniżej 6mm odpady biodegradowalne, wybrane odpady z Kat. II, tj. mleko, siara treść przewodu pokarmowego oddzielona od przewodu pokarmowego (bez sztuk padłych) i Kat. III. Przy wydanej decyzji PLW możliwe przetwarzanie Kat. II. UWAGA: Rozdrobnione poniżej 6mm uboczne produkty pochodzenia zwierzęcego (UPPZ) albo/i rozdrobniony poniżej 6mm odpad, biomasa rolno spożywcza, biomasa poprodukcyjna podawane do instalacji FuelCal® Mobile mają wpływ na efekt końcowy, czyli powstanie nawozu OrCal® albo środka poprawiającego właściwości gleby OrCal® pHregulator®. Substrat wejściowy oraz stosowany reagent/wapno palone mielone ma wpływ na rodzaj uzyskanej decyzji, wydanej przez Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi oraz skład, reologię i działanie produktu finalnego. |
Skład odpadów | Pomiędzy 17 a 22% suchej masy, wskazanie 22% UWAGA: Wymagane jest dostarczanie do instalacji FuelCal® Mobile rozdrobnionych poniżej 6mm UPPZ/odpadu/osadu /biomasy rolno-spożywczej/poprocesowej na poziomie 17-22% przy parametrach jakościowych, ilościowych i składzie pozwalających na uzyskanie środka poprawiającego właściwości gleby OrCal® pHregulator® albo nawozu OrCal® zgodnie z zapisami Ustawy z dnia 10 lipca 2007 r. o nawozach i nawożeniu. |
Zużycie reagenta | 25-35%, średnio 27%/tonę odpadu o parametrze podawanego odpadu do instalacji FuelCal® Mobile na poziomie suchej masy pomiędzy 17% a 22%, temperaturze 20°C i pH 6,5. UWAGA: W procesie produkcji nawozów organiczno-mineralnych OrCal® albo środków poprawiających właściwości gleby OrCal® pHregulator® jako reagent może być stosowane wyłącznie wapno palone mielone bardzo wysokiej reaktywności, zgodne z normą zakładową nr R.292513 dla reagenta WapCal®, dostępną na stronie www.evergreen-solutions.pl. Warunkiem koniecznym prawidłowego prowadzenia procesu przetwarzania, działania linii produkcyjnych i powstawania produktów z serii OrCal® jest bezwzględne używanie i zapewnienie podawania w sposób automatyczny kontrolowanych ilości reagenta o parametrach nie gorszych niż określone w normie R.292513. |
Sposób podawania substratu | Zasyp do zewnętrznej muldy przyjęciowej (kosz zasypowy) |
Wydajność przetwarzania kg/h | Od 80kg/h do 1200kg/h (zależnie od nastaw, temperatur, czasu przetrzymywania w reaktorze RCal250m oraz reologii i pH odpadu |
Możliwe godziny pracy dziennie | 1-15 godzin/dobę, serwis – 1 godz. przy wskazanej wydajności |
Produkt wynikowy | Półgranulat, produkt z serii OrCal® lub OrCal® pHregulator® |
Przechowywanie produktu wynikowego | Otwarty zadaszony magazyn lub zadaszona wiata z możliwością nasypu do 2,5 m wysokości |
Przewidywana powierzchnia utwardzenia terenu | Otwarty zadaszony magazyn lub zadaszona wiata z możliwością nasypu do 2,5 m wysokości |
Media | Woda – średnica min. 20mm, wydajność 0,4m3/h Kanalizacja Ø100mm, odciek wody ok. 480l/h Sprężone osuszone powietrze, Ø10mm, wydajność min. 14m3/h Dostęp do stałego łącza internetowego kablem LAN RJ45 |
Obsługa | 2 osoby |
Pozostałe wymagania | Wymagany system wentylacji i odpylania spięty z systemem zakładu Wymagana ładowarka teleskopowa do konfekcji, załadunku produktu/odpadu Wskazany wózek widłowy z nośnością min. 1,5t Linia sprzedawana bez ciągnika siodłowego i naczepy |