FuelCal® a środowisko

Technologia FuelCal® w ramach której powstają produkty z serii OrCal® i OrCal® pHregulator® to rozwiązanie bezpieczne i przyjazne dla środowiska naturalnego oraz społeczności w pobliżu których funkcjonują.

Scrolluj na dół

Działanie proekologiczne związane ze stosowaniem technologii FuelCal®

Technologia FuelCal® w ramach której powstają produkty z serii OrCal® i OrCal® pHregulator® to rozwiązanie opatentowane, bezpieczne i przyjazne środowisku naturalnemu. Jej proekologiczne działanie dotyczy zarówno procesów technologicznych, oddziaływania na środowisko wokół zakładu produkcyjnego, jak i produktów wynikowych z serii OrCal®.

FuelCal® – w zgodzie z naturą

Technologia FuelCal® jest laureatem Akceleratora Zielonych Technologii – projektu Ministerstwa Środowiska mającego na celu międzynarodowy transfer technologii sprzyjających ochronie środowiska i rozwojowi gospodarczemu.

Odpad przetworzony na naturalny produkt dla rolnictwa: OrCal®

Renomowany produkt OrCal® stosowany jest w rolnictwie

Stosując FuelCal® ograniczamy występowanie odpadów w środowisku naturalnym, przetwarzamy je na renomowany produkt OrCal® dla rolnictwa, który ma właściwości uzdrawiające glebę.

Bezpieczeństwo – eliminacja patogenów w trakcie procesu produkcyjnego

W reaktorach będących sercem technologii FuelCal® wykorzystywane są cztery sposoby higienizacji biomasy. Higienizacja i sterylizacja przeprowadzana jest:

• za pomocą gorącego, gazowego amoniaku powstałego podczas rozkładu

alkalicznego białek;

• za pomocą temperatury utrzymującej się na poziomie 60°C-140°C;

• za pomocą roztworu mleka wapiennego obecnego podczas mieszania mas odpadowych

z reagentem WapCal®;

• za pomocą wysokiego pH, powyżej 12.

Dzięki temu produkt wynikowy jest bezpieczny – pozbawiony groźnych patogenów, bakterii czy form przetrwalnikowych.

Oszczędność energii – reakcja egzotermiczna

W reaktorze następuje egzotermiczna reakcja chemiczna, która nie wymaga dostarczania ciepła z zewnątrz. Cały proces jest w pełni zautomatyzowany i w czasie jego trwania nie występują emisje złowonnych substancji odorowych oraz niebezpiecznych związków, takich jak związki siarki, dioksyny, czy tlenki azotu, które są typowe dla wysokotemperaturowych technologii przetwarzania.

Ograniczenie emisji, odzysk makro- i mikroskładników

W trakcie całego procesu centralny układ neutralizacji skroplin likwiduje wszelkie emisje, odzyskuje znajdujące się w nich mikro- i makroelementy, gwarantuje bezpieczeństwo całego procesu przetwarzania biomasy na produkty z serii OrCal® i OrCal® pHregulator®.

Eliminacja metali ciężkich w substracie i gotowym produkcie

Metale ciężkie zawarte w substratach, które wykorzystywane są do produkcji nawozów sprowadzane są w trakcie procesów do tzw. form rezydualnych, trudno rozpuszczalnych, które nie migrują i nie są pobierane przez rośliny. Pod względem zawartości metali ciężkich produkty OrCal® z nawiązką spełniają rygorystyczne normy MRiRW, np. w przypadku występowania ołowiu norma wynosi 140mg/kg, a zawartość tego metalu w produktach OrCal® wynosi średni około 9,5mg/kg środka poprawiającego jakość gleby. To mniej niż 10% normy.

Dzięki OrCal® żywność może być zdrowsza

Produkty OrCal® – uzdrawianie gleby

Produkty wynikowe technologii FuelCal® to cenione przez rolników nawozy i środki poprawiające właściwości gleby. Działają kompleksowo, a poprzez swoje unikatowe cechy poprawiają też ekonomikę gospodarowania, np. poprzez ograniczanie stosowania drogiego nawożenia mineralnego.

Podstawowe cechy proekologiczne produktów OrCal®:

– Szybko, skutecznie i bezpiecznie podwyższają pH gleby – nawet +1 punkt pH w trzy miesiące,

– Użyźniają glebę, poprawiają strukturę i zwiększają poziom próchnicy

– Dostarczają naturalne makro- i mikroelementy

– Wzmacniają odporność roślin

– Ograniczają presję szkodliwych patogenów glebowych

– Neutralizują metale ciężkie w glebie, po wysianiu

– Optymalizują nawożenie mineralne – stosowanie azotu, fosforu i potasu

OrCal® – produkty certyfikowane przez instytucje odpowiedzialne za  środowisko naturalne

Pozytywne opinie, m.in.:

 • Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi
 • Instytut Medycyny Wsi
 • Instytut Ochrony Środowiska
 • Instytut Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa w Puławach
 • Państwowej Inspekcji Weterynaryjnej

Uzdrawiamy polską glebę – program proekologiczny!

Na ratunek polskiej glebie – konferencja w Kazimierzu Dolnym

W ramach współpracy Evergreen Solutions z Krajowym Klastrem Kluczowym Zielona Chemia powstaje program proekologiczny Zdrowa Polska Gleba, którego celem jest uzdrawianie polskich gleb poprzez stosowanie produktów OrCal®. Koncentracja działań w tym obszarze znajduje się na Podkarpaciu, gdzie zakwaszenie i degradacja gleb jest najwyższa w kraju.

Technologia FuelCal® – coraz bardziej znana w Europie!

Firma Evergreen Solutions została zaproszona do reprezentacji firm Pomorza Zachodniego, które swoim działaniem udowadniają, że można wytwarzać produkty w zgodzie z naturą, z poszanowaniem zasad biogospodarki i „circular economy”. Informacje o technologii FuelCal® i jej produkcie wynikowym, naszym OrCal®-u, dotrą wnet do wszystkich zainteresowanych technologiami przyjaznymi środowisku w całej Europie.

Zobacz także

Powiązane tematy

Gospodarka odpadowa. Wytyczne UE i ustawodawstwa polskiego

Gospodarka odpadowa. Wytyczne UE i ustawodawstwa polskiego

Ustawodawstwo unijne i krajowe narzuca producentom odpadów coraz to nowe ograniczenia i wytyczne. Osoby odpowiedzialne w przedsiębiorstwach za politykę odpadową...

Czytaj więcej
Rodzaje substratów stosowanych w technologii FuelCal

Rodzaje substratów stosowanych w technologii FuelCal

Technologia FuelCal® jest w stanie przetworzyć praktycznie każdą biomasę na produkty wynikowe z serii OrCal®. Osady ściekowe, UPPZ, celuzola, resztki cateringowe...

Czytaj więcej
FuelCal® a GOZ

FuelCal® a GOZ

Technologia FuelCal® doskonale wpisuje się w problematykę Gospodarki o Obiegu Zamkniętym. Od zboża do zboża - zobacz jak to działa...

Czytaj więcej

Skontaktuj się z nami

Dołącz do naszego
newslettera

Produktami wynikowymi technologii FuelCal® są renomowane nawozy lub środki poprawiające właściwości gleby do wykorzystania w rolnictwie.

  Skontaktuj się z nami

  Skontaktuj się z nami. Chętnie pomożemy

  Dowiedz się więcej

  Kalkulator oszczędności

  Sprawdź opłacalność inwestycji

  Oblicz opłacalność online