Technologia FuelCal® 4.0 i mobilne linie kontenerowe odpowiedzią na potrzeby rynku!

Z życia firmy 4 listopada, 2024

Scrolluj na dół

Co nowego w Evergreen Solutions?

Technologia FuelCal® 4.0 i mobilne linie kontenerowe odpowiedzią na potrzeby rynku!

Rozmowa z przedstawicielami Zarządu Evergreen Solutions Sp. z o.o. – Prezesem Januszem Zakrzewskim i Wiceprezesem Tomaszem Chabelskim

Firma Evergreen Solutions specjalizuje się w przetwarzania odpadów organicznych na produkty nawozowe z serii OrCal®. Dysponuje technologią FuelCal®, dzięki której wytwarzane są cieszące się dużym uznaniem u rolników – produkty nawozowe z serii OrCal®. Dzięki Evergreen Solutions podmioty wytwarzające odpady mogą rozwiązać swoje problemy związane z gospodarką odpadową i osiągać przychód ze sprzedaży renomowanego produktu rolniczego w ramach sprawdzonego modelu biznesowego. Firma opiera swoje Know How na ponad 16-letnim doświadczeniu, ma za sobą kilkanaście zrealizowanych inwestycji, co roku ulepsza oferowaną technologię wprowadzając nowoczesne rozwiązania do linii wytwarzających produkty OrCal®. Potwierdzeniem uznania dla działalności Evergreen Solutions są liczne nagrody dla technologii FuelCal®,  produktu OrCal® oraz Prezesa Janusza Zakrzewskiego – Wzorowy Przedsiębiorca Rzeczpospolitej Polskiej 2021/2022, „Agro Przedsiębiorca RP” Szabla oraz Odznaka Honorowa „Zasłużony dla Rolnictwa” przyznane przez Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Krajowy Ośrodek Wspierania Rolnictwa, Agencję Rozwoju i Modernizacji Rolnictwa, Kasę Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego.

Zofia Kowalska: – Obecnie próby reagowania na wszelkie zagrożenia dla naszej planety stają się powszechne. Dotyczy to wielu aspektów, np. zmian klimatycznych, ubożenia surowcowego, czy zanieczyszczenia środowiska. Jak Panów firma wpisuje się w tę problematykę?

Janusz Zakrzewski: – Można powiedzieć, że nasza firma w 100% wpisuje się w tę problematykę. Przecież dzięki technologii FuelCal® możemy przetworzyć praktycznie każdą biomasę odpadową na produkt, który jest z powodzeniem wykorzystywany w rolnictwie. Zamiast składować odpad czy poddawać go kosztownej utylizacji, która często negatywnie oddziałuje na środowisko, zamieniamy go w coś użytecznego.

Tomasz Chabelski: – No właśnie, użytecznego dla rolnika i gleby, ale i też wytwórcy odpadu, który przetwarzając odpad z wykorzystaniem  technologii FuelCal® może osiągać dodatkowy przychód z jego sprzedaży. Chciałbym też tu dodać, że technologia FuelCal® działa zgodnie z założeniami gospodarki o obiegu zamkniętym, czyli tzw. GOZ-u.

Część instalacji zgodnej z technologią FuelCal® 4.0

Janusz Zakrzewski: – Odpowiedzią na Pani pytanie są też udowodnione efekty prośrodowiskowe, które uzyskujemy wykorzystując technologię FuelCal® i jej produkt wynikowy OrCal® i OrCal® pHregulator®. Mam tu na myśli np. uzdrawianie gleby rolnej i działanie plonotwórcze, rekultywację zdegradowanych gleb oraz terenów poprzemysłowych czy obniżenie emisji glebowej, dekarbonizację i sekwestrację.

Tomasz Chabelski: – Nie możemy też zapomnieć o koncepcji wsparcia technologii wodorowych z wykorzystaniem  Know-How będącego w posiadaniu firmy Evergreen Solutions Sp. z o.o. W tym obszarze też staramy się rozwijać.

Część instalacji zgodnej z technologią FuelCal® 4.0

Zofia Kowalska: – Do kogo jest skierowana technologia FuelCal®?

Janusz Zakrzewski: – Odbiorcami technologii FuelCal® mogą być podmioty, które mają problem z dowolnym odpadem organicznym, np.: osadami ściekowymi, ubocznymi produktami pochodzenia zwierzęcego (UPPZ) kat.2 i kat.3, odpadami cateringowymi , odpadami zielonymi czy pofermentem. Oczywiście, my możemy rozwiązać ten kłopot przetwarzając odpady na produkt jakim są produkty z serii OrCal®.

Tomasz Chabelski: – Zgadza się, ja dodałbym jeszcze na czym mogą polegać te problemy, bo to one spędzają sen z powiek osób odpowiedzialnych za gospodarkę odpadami. Możemy tu mówić np. o problemach z utylizacją odpadów, jej wysokich kosztach, zakazie lub ograniczeniu ich składowania, uciążliwości odorowej czy zagrożeniu dla ludzi i środowiska.

Zofia Kowalska: – A o jakich konkretnie podmiotach mówimy?

Janusz Zakrzewski: – Technologię FuelCal® oferujemy takim podmiotom jak: oczyszczalnie ścieków, zakłady przetwórstwa spożywczego i rolnego, ubojnie, fermy, biogazownie i inne podmioty wytwarzające odpady organiczne.

Janusz Zakrzewski: -Pamiętajmy, że rozwiązanie problemów, o których mówił kolega są często egzekwowane przez unijne czy krajowe akty prawne. W 2026 roku zaczną obowiązywać przepisy, zgodnie z którymi na przykład oczyszczalnie ścieków będą zobligowane do zagospodarowania osadów, tak więc jedynie zakłady posiadające technologie przetwórcze lub podpisane umowy z odbiorcami odpadów przetwarzającymi odpad na produkt będą mogły działać zgodnie z prawem. Warto o tym pamiętać już teraz. Dlatego wychodząc na przeciw potrzebom rynku jako twórca zgłosiłem do Urzędu Patentowego Rzeczpospolitej Polskiej zgłoszenie patentowe na   zminiaturyzowaną, mobilną   instalację  mieszczącą się w obrysie kontenera, co zdecydowanie obniży koszty gospodarki odpadami i umożliwi producentom o mniejszym portfelu zagospodarowanie odpadów zgodnie z wytycznymi Circular Economy oraz aktualnymi przepisami.

Tomasz Chabelski: – Zapotrzebowanie na technologie takie jak nasza jest ogromne. Proszę sobie wyobrazić, że samych komunalnych oczyszczalni ścieków mamy w Polsce ponad 3000, ponad 300 ubojni czy pond 200 zakładów przetwórstwa rolno-spożywczego. Rozwiązanie, o którym powiedział przed chwilą kolega doskonale wpisuje się w skalę problemu.

Część instalacji zgodnej z technologią FuelCal® 4.0

Zofia Kowalska: – Czy każdy może skorzystać z technologii FuelCal®? To z pewnością spora inwestycja?

Janusz Zakrzewski: – Wiele zależy od specyfiki zakładu i ilości wytwarzanego odpadu, tak naprawdę każda instalacja powstaje „na miarę”. Do tej pory instalacje, które realizowaliśmy były przeznaczone przede wszystkim dla większych operatorów, gdzie problem dotyczył odpadów liczonych w tysiącach ton. Obecnie mamy w ofercie nowość w postaci wspomnianej już mobilnej linii kontenerowej, dzięki której można przetworzyć zdecydowanie mniejsze ilości odpadów. Oczywiście skala inwestycji jest tu już o wiele mniejsza a rozwiązanie bardziej dostępne dla zakładów, które posiadają mniejsze ilości odpadów.

Tomasz Chabelski: – Dlatego możemy powiedzieć, że obecnie mamy możliwość  zaopatrzenia na przyjaznych warunkach nawet mniejsze podmioty. Pozwoli to na zwiększenie dostępności technologii, ale też co ważne, o czym rozmawialiśmy na początku, pozwoli na rozwiązanie problemu z odpadami także tym podmiotom, których do tej pory nie było na to stać. Dzięki temu także środowisko na tym zyska. Działania prośrodowiskowe będą miały teraz większy zasięg.

Zofia Kowalska: – Jakie zalety ma mobilna linia kontenerowa FuelCal® w porównaniu do stacjonarnych, które firma realizowała do tej pory.

Janusz Zakrzewski: – To zupełna nowość,  którą zamierzamy wdrożyć w najbliższym czasie w skali przemysłowej. Przede wszystkim skorzystają na niej  małe oczyszczalnie ścieków, biogazowanie, zakłady przetwórcze czy gospodarstwa rolne, które też często wytwarzają odpady organiczne.

Tomasz Chabelski: – Najważniejsze zalety technologii kontenerowej FuelCal® to niskie nakłady inwestycyjne na infrastrukturę, brak konieczności sporządzania dodatkowej dokumentacji, np. raportu środowiskowego, projektu budowlanego, projektu zagospodarowania itp. (w większości przypadków), inwestycja bez pozwolenia na budowę (uwaga: nie dotyczy wersji wyposażonej w silos o pojemności powyżej 30m3), możliwość transportu po drogach publicznych konwencjonalnym sprzętem typu ciągnik siodłowy (TIR). Istotna jest też mobilność dająca możliwość obsługi kilku oddziałów zakładu, w których powstają odpady czy nieduże wymiary pozwalające na funkcjonowanie na niewielkich powierzchniowo obiektach.

Janusz Zakrzewski: – Dodałbym jeszcze niskie koszty pracownicze oraz korzystny współczynnik zwrotu inwestycji. Podmioty zainteresowane kontenerowymi, mobilnymi liniami FuelCal® Mobile przyjęły nasze nowe rozwiązanie z dużą satysfakcją, bo faktycznie jest to dobra odpowiedź na potrzeby rynku.

Tomasz Chabelski: – Ważne jest też to, że produktem wynikowym mobilnej technologii kontenerowej FuelCal® jest OrCal®, co ma duże znaczenie z punktu widzenia dystrybucji. Znany i pożądany produkt sprzedaje się zawsze lepiej.

Zofia Kowalska: – Czy oprócz mobilnych, kontenerowych linii FuelCal® firma ma do zaproponowania jeszcze inne nowości?

Janusz Zakrzewski: – Tak, to wersja technologiczna FuelCal® 4.0 – kolejny etap rozwoju technologii FuelCal®. Technologia FuelCal® od początku powstania przeszła wiele modyfikacji, udoskonaleń czy wdrożeń. Obecnie stan techniki praktycznie zmienia się w sposób ciągły, z roku na rok. Oczywiście na lepsze. Wsłuchujemy się w głosy naszych Partnerów przetwarzających odpady w oparciu o nasze rozwiązania technologiczne i wprowadzamy szereg optymalizacji pozwalających, np. na zmniejszenie zapotrzebowania na energię elektryczną czy mniejsze zużycie reagenta. W tym roku wprowadzamy kolejny wariant technologiczny – FuelCal® 4.0. Ulepszyliśmy i poważnie zmodyfikowaliśmy wiele urządzeń, w tym serce technologii, czyli reaktor. Niektóre z elementów linii technologicznej zostały zaprojektowana na nowo.

Zofia Kowalska: – Co było celem wprowadzenia FuelCal® 4.0

Tomasz Chabelski: – W XXI wieku wszystko dzieje się szybciej. My także musimy wsłuchiwać się w potrzeby naszych Klientów. Dlatego musimy dążyć do tego, by oferowane przez nas rozwiązania były najwyższej jakości pod każdym względem. I nie mówię tu o oczywistościach typu np. czystość bakteriologiczna, której nie są w stanie spełnić niektóre firmy podające się za naszą konkurencję a potem okazuje się, że nie spełnia wymogów sanitarnych i biologicznych przez co może być źródłem robaczycy ludzkiej, ale o cechach technologicznych, które mają wpływ na ekonomikę przetwarzania. Chcemy, by było coraz lepiej i taniej.

Mobilna linia kontenerowa FuelCal®

Janusz Zakrzewski: – Zgadza się, dlatego celem tych wdrożeń było ograniczenie kosztów produkcji przy wytwarzaniu produktów z serii OrCal® i OrCal® pHregulator®, poprawa wydajności i sprawności urządzeń. Wraz z zespołem naszych inżynierów dokonaliśmy szeregu zmian, które okazały się ekonomicznie uzasadnione i trafiają w dzisiejsze trendy Gospodarki Obiegu Zamkniętego.

Tomasz Chabelski: – Ważne jest też organicznie zużycia energii oraz wprowadzenie zmian poprawiających komfort pracy przez personel obsługujący linię technologiczną. Jesteśmy bardzo zadowoleni z efektów naszych prac a feedback od naszych klientów potwierdza, że FuelCal® 4.0 to dobre rozwiązania.

Janusz Zakrzewski: – Najważniejsze z wdrożeń to wprowadzenie nowych reagentów w celu ograniczenia kosztów produkcji produktów z serii OrCal®, umożliwienie uzupełninia produktu finalnego OrCal® o cenne makro i mikroskładniki podnoszące wartość odżywczą nawozów czy wzbogacenie składu chemicznego produktów wynikowych technologii przy jednoczesnym utrzymaniu wydajności urządzeń. Jeśli założenia  w badaniach,  które poczyniłem i ich uzyskane wyniki będą pomyślne, na początku przyszłego roku powinienem zgłosić kolejne zgłoszenia patentowe dotyczące nowych produktów mogących powstawać w technologii FuelCal® oraz przedstawić Państwu nowe warianty produktów finalnych technologii FuelCal®, w tym nowe ulepszone produkty z serii OrCal®. 

Tomasz Chabelski: – Chciałbym jeszcze dodać, że mobilna linia kontenerowa wykorzystuje już możliwości FuelCal® 4.0.

Zofia Kowalska: – Mam nadzieję, że rok 2025 będzie bardzo udany dla Państwa firmy. Chciałabym zaprosić wszystkich na Państwa stronę internetową www.evergreen-solutions.pl, gdzie znajduje się wiele pożytecznych informacji na temat firmy i technologii FuelCal® oraz produktu OrCal®. Dziękuję za rozmowę.

Więcej informacji: +48 786 808 474

Zobacz także

Dowiedz się więcej!

Co robić z biomasą? Evergreen Solutions zna odpowiedź.

Co robić z biomasą? Evergreen Solutions zna odpowiedź.

Możesz na nas liczyć - Przetworzyliśmy już setki tysięcy ton odpadów na renomowane produkty wynikowe technologii FuelCal® mające zastosowanie w rolnictwie Przetwórz swoje odpady na produkt [...]

Czytaj więcej
Działanie technologii FuelCal®

Działanie technologii FuelCal®

Zagospodarowanie osadów ściekowych i odpadów organicznych (biomasy poprodukcyjnej) to problem, z którym musi zmierzyć się każda oczyszczalnia ścieków, zakład przetwórstwa spożywczego, [...]

Czytaj więcej
Mobilne, kontenerowe instalacje FuelCal® – dostępne dla wszystkich!

Mobilne, kontenerowe instalacje FuelCal® – dostępne dla wszystkich!

Firma Evergreen Solutions wychodząc naprzeciw producentom o takim profilu opracowała mobilną, kontenerową linię FuelCal® Przyjedziemy, przetworzymy odpad a wytwórca oprócz tego, że [...]

Czytaj więcej

Skontaktuj się z nami

Dołącz do naszego
newslettera

Produktami wynikowymi technologii FuelCal® są renomowane nawozy lub środki poprawiające właściwości gleby do wykorzystania w rolnictwie.

    Skontaktuj się z nami

    Skontaktuj się z nami. Chętnie pomożemy

    Dowiedz się więcej

    Kalkulator oszczędności

    Sprawdź opłacalność inwestycji

    Oblicz opłacalność online